Logo - Formelin

Mailův blog

iPad Air 2019

26.04.2019

Po několika týdnech porovnávání iPadů a MacBooků jsem si konečně pořídil iPad a tenhle post je o tom na co jsem přišel při jeho používání.

Zbytek textu

Quartz Composer

05.06.2015

V tomto postu popíšu co to Quartz Composer je a jak jsem v něm vytvořil něco co je mi k užitku.

Zbytek textu

Yahoo Pipes

15.06.2014

V pomto postu popíšu jak si přes Yahoo Pipes (YP) vyrobit vlastni RSS/JSON feed.

Zbytek textu

Provisioning - Tools

07.03.2014

V tomto postu z rychlíku popisuji nejpoužívanější nástroje na provisioning. Původně tento text měl být pouze email pro kamaráda, ale nějak jsem se rozepsal, tak jsem si řekl, že to hodím sem :)

Zbytek textu

Provisioning - Ansible

26.02.2014

V tomto postu popisuji co to takhle z kraje je provisioning, co je to Ansible a co se s ním dá dělat. Nebudu popisovat instalaci, ani nastavení Ansible jako takového.

Zbytek textu

App.net

16.07.2013

V tomto postu se podíváme na tak trochu jiný Jabber/Twitter/Facebook. App.net je platformou, což je pro technicky nezaměřené těžké si představit. Pro koncového uživatele to vlastně není nic. Je to něco, co využijí tvůrci aplikací jako je Twitter, či Facebook. Taková platforma se pak stará o uložení obrázku z příspěvku, příspěvku jako takového a tak podobně.

Zbytek textu

Automatické labely ve Finderu

24.02.2012

Jak si zařídit, aby se nově přidané položky ve složce označovaly barevným labelem. To se může hodit například pokud máte adresář s dokumenty, které chcete projít -- žluté nové, zelené projduté.

Zbytek textu

Rvm a rbenv

31.01.2012

V tomto postu píši o způsobu fungování dvou pro mě nejznámějších manažerů Ruby verzí a prostředí.

Zbytek textu

VPN server na MOX Lion (10.7)

20.01.2012

V tomto postu popisuji jak si na desktopovém MacOS X Lion rozjet VPN server. Já osobně si od toho slibuji OTA sync i když nebudu na jedné síti se svým iOS zařízením. Náplň postu je z většiny překlad souhrnu článku a komentářů na http://blog.theilluminatedengineer.com/?p=136.

Zbytek textu

Externí monitor na notebooku s Ubuntu

16.01.2011

V tomto postu popíši jak na notebooku s Ubuntu 10.10 nastavit fungování s externím zobrazovacím zařízením( ve většině případů se bude jednat o monitor/display ). Koho nezajímá omáčka a chce rovnou soubor xorg.conf tak je k dispozici na adrese https://gist.github.com/gists/777004/download, k prohlédnutí pak na adrese https://gist.github.com/777004. Na odkazech jsou dva soubory. Původní soubor, který jsem měl na začátku( xorg.conf-default ) a soubor xorg.conf, který vznikl postupným nastavováním. V tomto postu se budu zabývat tím jaký má rozdíl mezi těmito soubory význam. Pro úplnost je přiložen i poslední log nastavovaného X serveru – Xorg.0.log.

Zbytek textu

Git pres ssh na Windows

31.03.2010

V tomto postu popíši rozjetí toho co píši v nadpisu a zároveň uvítám čtenáře v novém roce 2010. Omlouvám se za to sproste slovo v nadpisu, začinajicí na W, ale okolnosti si to žádají. Zjistil jsem, že nejeden vyvojař u kterého dokonce hrozí, že dosáhne vysokoškolského vzdělání, které jej bude identifikovat jako IT specialistu, není sto rozjet git přes ssh na Windows (myslím tím tu klientskou část). Proto jsem se jal tuto exotiku vyzkoušet na vlastní kůži.

Zbytek textu

SSH na Windows

31.12.2009

V tomto silvestrovskem postu( posledni v roce 2009 ) popíšu rozjetí ssh na windows s autentizaci přes klíče.

Zbytek textu

Google Apps

24.12.2009

Google Apps je službou, která umožňuje mít služby společnosti Google pro svojí doménu. Nemáte už pak například mail na emil.suchar@gmail.com, ale například emil@suchar.cz( mailem to nekončí ). V tomto článku popíši jak to zhruba funguje a jak si Google Apps zřídit.

Zbytek textu

SVN v Netbeans

18.12.2009

A je to tady. Slibovaný článek o Subversionu v Netbeans je tu. Pokusím se popsat možnosti jaké nám Netbeans nabízí pro Subversion. Soustředit se budu na každodení úkony. Tento post předpokládá, že již znáte základní pojmy SVN a trochu se orientujete v Netbeans. Popisovat budu možnosti v aktualní verzi 6.8

Zbytek textu

Kudy tudy z ICQ na Jabber

15.12.2009

Spousta lidí mi říká( když pominu ty, kteří jabber nechtěji, protože klienti jsou jinak barevní, klasické ICQ ), že by klidně přešlí, ale že mají na ICQ tolik lidí, že přechod na cokoliv jiného je nemožný. Funguje to stejně jako přesun skupiny lidí do jiné hospody - jamile se dav zvedne, tak se de, ale do té doby se nestane nic. Dnes se podíváme jak jít blíž ke dveřím a počkat až se zvednou ostatní.

Zbytek textu

Youtube do mp3

21.06.2009

Čas od času  se mě kamarádky ptají jak dostat video z Youtube do mp3, aby to mohli poslouchat ve svych chytrych krabickach. Tady je tedy post, ktery to popisuje.

Zbytek textu

Formátování kódu - tabulátory nebo mezery

20.06.2009

Tento post pojednává o nekonečném tématu – odsazování zdrojového kódu při psaní. Psát kód jenom podle  svého přesvědčení mi přijde naprosto zcestné a proto jsem si vzal na pomoc ten Internet, když vo ňom všichni tak básněj. Post je tedy spíše souhrnem informací a názorů, které jsem našel, občasně doplněný názory mými.

Zbytek textu

Online úložiště/synchronizátory

03.03.2009

Nelekejte se nadpisu na naší planetu ještě neutočí žádná nová forma života;) Synchronizace je jinými slovy udržování více věcí ve stejném stavu. Synchronizátor je to co udržuje věci v onom stejném stavu. V tomto postu popíši tři aktuálně( pro mě ) nejzajímavější online úložiště a to DropBox, Syncplicity a Live Mesh.

Zbytek textu

Linux a NFS ( Sdílení v Linuxu )

06.06.2008

Dobrý večer, pokud jdete kalit, dobré ráno pokud už jste zvraceli. V tomto postu popíšu jakže se dá v linuxu nasdílet adresář. Překvapilo mě jak je to jednoduché, takže jsem možná vynechal některé drobnosti, které nejsou až tak důležité, ale funguje to no:)

Zbytek textu

Nemám ICQ

05.09.2007

Ahoj, dost z vás se mi často pokouší něco posílat přes ICQ a nejde vám to. Je to tím, že já nemám ICQ. Používám decentralizovanou síť Jabber. Do sítě ICQ přistupuji přes takzvaný transport. Jelikož je ICQ a jeho protokol proprietární velice težko se daří s ICQ komunikovat jiným vývojářům než těm z AOLu (Společnost vyvýjecí a provozující ICQ). To způsobuje, že mi od vás místo normálního textu občas příjde jenom změť azbuky ze které občas vykoukne něco smysluplného (k tomuto problému občas docházelo i pokud měli dva uživatelé jinou verzi ICQ).

Zbytek textu